BIO kvalita a ekologické pěstování našeho jackfruitu
Jsme moc rádi, když můžeme s hrdostí říct, že naše výrobky jsou 100% BIO. V době, kdy půdu po celém světě sužují pesticidy a nešetrné zacházení, považujeme toto vystoupení z řady za naprostou nutnost. Bio kvalita se netýká jen našeho jackfruitu, ale také třeba limetové šťávy, ve které je dužina mladého Jacky F. naložena.
Co pojem BIO přesně znamená?
Pro jistotu bychom chtěli ještě jednou připomenout, co označení BIO vlastně znamená. Garantuje, že produkt byl vyroben podle zásad ekologického zemědělství – při jeho pěstování nebyly použity pesticidy, herbicidy a umělá hnojiva. Takové smýšlení si je vědomo, že půda je základem života suchozemských rostlin, a tedy i zvířat a lidí. Je životním prostředím mnoha mikroorganismů, stejně jako zástupců flóry i drobné fauny, a ti všichni dopomáhají k udržení její životodárnosti. Tudíž je jasné, že bychom ji měli maximálně chránit. Udržování a zvyšování její úrodnosti se děje i na území, odkud pochází naše chlebovníky. Jedná se o oblasti, které jsou této plodině nejpřirozenější – sever Srí Lanky a Indonésii.
Je důležité si uvědomit, že tropické půdy jsou ve srovnání s našimi středoevropskými velmi chudé na živiny. Je to proto, že uvolněné živiny jsou rostlinami znovu přijímány tak rychle, že se nestihne vytvořit výrazná vrstva humusu. V konvenčním zemědělství se kvalitě humusové vrstvy věnuje velmi málo pozornosti a úrodnost je zvyšována podpůrnými látkami, které poškozují půdní organismy. Změna přístupu je tedy více než nutná.
Proč na tom záleží?
Nejen, že jsou biopotraviny zdravější, protože obsahují méně dusičnanů, více živin a jsou vhodnější pro alergiky, ale z ekologického pěstování potravin profitují také zemědělci. S bio produkty mohou na trhu vydělat mnohem více než s běžnou nabídkou. Sever Srí Lanky si prošel dlouhou a bolestivé občanskou válkou, nyní je ve všech regionech oficiálně klid. Hlavním úkolem let budoucích je vytvořit v této oblasti stabilitu a prosperitu, pokud se tak může dít spolu s myšlenkou udržitelnosti, je to jen dobře. Stromů jackfruitu je na tomto území více než dost, zemědělci jeho pěstování tak nikdy nepovažovali za perspektivní. Možnost nových příjmů přinesl až vývoz. Ten tímto ručí i za odkoupení nevyužitých plodů, které již nepřicházejí nazmar.
Monokulturu zde nehledejte
Farmáři z farem, ze kterých je náš jackfruit sklízen, pěstují na svých polích a zahradách nejen chlebovníky, ale také ananas, mango, čaj a mnoho dalšího. Různorodost plodin a odklon od monokulturního pěstování napomáhá přirozenému přírodnímu cyklu. Už žádné rozsáhlé plantáže, které by navíc byly nešetrně získávány masivními požáry. Už žádné opotřebovávání půdy a zvyšování její náchylnosti k erozi a zranitelnosti vůči povětrnostním vlivům. Drobní zemědělci, od kterých je jackfruit odebírán, ekologickým způsobem zemědělství chrání své životní prostředí nejen nyní, ale také ho zachovávají pro své děti a vnoučata.
Na půdě záleží
Život na zemi je na úrodnosti půdy přímo závislý. Aby mohly na této půdě hospodařit i budoucí generace, je potřeba jí věnovat větší pozornost. Díky nákupu našich produktů máte možnost k této myšlence aktivně přispět. Děkujeme.
Zdroje:
- Ökologischer Landbau in den Tropen – Teil I – Mehr für alle
- Dostupné z: https://jackyf.com/blogs/magazin/oekolandbau_in_den_tropen
- [citováno 16. 11. 2022]
- Ökologischer Landbau in den Tropen – Teil II – kostbarer Boden
- Dostupné z: https://jackyf.com/blogs/magazin/okologischer-landbau-in-den-tropen_kostbarer-boden
- [citováno 16. 11. 2022]
- Jackfruit - eine Frucht für die Zukunft | Unser Projekt in Sri Lanka
- Dostupné z: https://jackyf.com/blogs/magazin/jackfruit-eine-frucht-fur-die-zukunft
- [citováno 16. 11. 2022]