Tímhle ovocem by se mohlo připíjet na zdraví. Je velkolepé nejen svými rozměry, ale také obsahem prospěšných látek. Z minerálů a vitamínů by složilo celou abecedu. Zajímá vás, co jsou jeho největší benefity? Pojďte s námi tohoto hrdinu prozkoumat.

A, B, C, draslík

Jackfruit je bohatý především na vitamíny A, C a jako jeden z mála druhů ovoce má také vysoký obsah vitamínů skupiny B (včetně B6). Nechybí mu ani vápník, draslík či železo. A to není zdaleka vše. Podívejte se na výčet toho nejlepšího, co náš jackfruit obsahuje:

Vlastnosti jackfruitu

Antioxidanty a další ochránci

Odkud se bere ta krásně žlutá barva, kterou se jackfruit pyšní? Tu mu dávají karotenoidy, pigmenty s vysokým obsahem vitamínu A. Právě ty chrání buňky před poškozením oxidativním stresem a pomáhají lidskému tělu správně fungovat. 

Mladé chlebovníky jsou bohaté také na vlákninu a přirozeně neobsahují lepek, tuk ani škodlivý cholesterol. Co ale obsahují jsou flavonoidy a lignany, rostlinné sloučeniny, které pomáhají v boji proti zánětům. Působí antibakteriálně a antivirově.

Právě mladého jackfruitu na našem e-shopu najdete víc než dost. Je to přesně on, ze kterého díky jeho přirozeně neutrální chuti připravíte nejeden hlavní chod.

Jackfruit je zdravi

Kde Jackfruit pomáhá?

Živiny obsažené v jackfruitu mohou pomoci snížit riziko vzniku i samotné projevy některých zdravotních problémů a nemocí. Představujeme vám 7 z nich:

 1. Rakovina. Fytonutrienty v tomto plodu obsažené jsou považovány za přírodní sloučeniny s protirakovinnými účinky. Léčebnou roli zde sehrává také přítomnost vitamínu C.
 2. Cukrovka. Tělo tráví a vstřebává jackfruit pomalu. Hladina cukru v krvi tudíž nestoupá tak rychle, jako když jíte jiné ovoce. Ze stejného důvodu, a také díky nízkému obsahu kalorií, vám pomůže předcházet obezitě.
 3. Vysoký krevní tlak. Draslík obsažený v tomto tropickém ovoci snižuje  krevní tlak a odvrací tak srdeční onemocnění, mrtvici či ztrátu kostní hmoty. Ale pozor! Jackfruitu by se měli vyhnout lidé s chronickým onemocněním ledvin, nahromaděný draslíku v krvi může způsobovat slabost, ochrnutí a vést až k srdečnímu infarktu.
 4. Zácpa. Chlebovník je dobrým zdrojem vlákniny, která napomáhá delšímu pocitu sytosti a také pravidelné stolici.
 5. Žaludeční vředy. I zde pomohou fytonutrienty. Typické léky na léčbu vředů s sebou nesou celou řadu vedlejších účinků, ty chlebovník nemá. 
 6. Kožní problémy. Vysoké množství vitamínu C pomáhá chránit vaši pokožku před sluncem, a udržuje ji tak pevnou a silnou. Proti jejímu stárnutí zase bojuje vitamín A.
 7. Problémy se zrakem. Vitamín A je vhodný i pro udržení zdravého zraku. Zlepšuje vidění a působí třeba jako prevence proti šedému zákalu.

A co strava pro duši?

Jackfruit může pomoci v boji s únavou, stresem a svalovou slabostí. Zkuste ho zařadit do svého každodenního jídelníčku a sami uvidíte, kolik energie vám dodá. Inspirujte se ještě dnes našimi recepty na přípravu slaných i sladkých pokrmů z jackfruitu.

Vyzkoušeli jste už náš jackfruit na vlastní kůži? Napadají vás nové tipy na jeho využití v kuchyni? Podělte se s námi o své zážitky a nápady třeba prostřednictvím Facebooku.

Zdroje:

 1. BOOTH, Stephanie; ZELMAN, Kathleen M. Health Benefits of Jackfruit. Web MD.Dostupné z: https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-jackfruit [citováno 16. 8. 2022]
 2. ELLIOTT, Brianna. Why Is Jackfruit Good for You? Nutrition, Benefits and How To Eat It. Healthline. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/jackfruit-benefits [citováno 16. 8. 2022]
 3. GARONE, Sarah; CERVONI, Barbie. Jackfruit Nutrition Facts and Health Benefits. Verywell Fit. Dostupné z: https://www.verywellfit.com/jackfruit-nutrition-facts-4770410 [citováno 16. 8. 2022]
 4. JAMES Ella. 10 Surprising Health Benefits Of Jackfruit You Need To Know. Lifehack. Dostupné z: https://www.lifehack.org/317644/10-surprising-health-benefits-jackfruit-you-need-know [citováno 16. 8. 2022]
 5. What Is Jackfruit — and Is it Healthy? Health Essentials. Cleveland Clinic. Dostupné z: https://health.clevelandclinic.org/what-is-jackfruit-and-is-it-healthy/ [citováno 16. 8. 2022]

Dobrou chuť!