Rozhodli jsme se pro Vás vyzpovídat mistra Jacka. Přislíbil nám, že bude odpovídat jen pravdu a nic než pravdu. Často mu totiž lidé křivdí, nebo si neví rady, jak s ním správně naložit, tak bychom to všechno rádi uvedli na pravou míru. Začínáme.

1. Je jackfruit největším ovocem na světě?

Meloun umí dorůst nedozírných rozměrů, krom toho že je však druhem plodové zeleniny, ani při lidovém řazení mezi ovoce by se jakfruitu svou velikostí nevyrovnal. Odpověď je tedy ano, jackfruit je největší silák mezi ovoci. Se svými průměrnými 10 kg, ale klidně i nadprůměrnými 30 kg, by protivníka v těžké váze těžko pohledal.

2. Lze jackfruit považovat za náhražku masa?

Přestože je dužina při tepelném zpracování a správném dochucení od masa téměř k nerozeznání, a to jak po chuťové stránce, tak co do struktury, jeho výživové benefity leží trochu někde jinde.

Na bílkovinu je sice jackfruit v porovnání s masem chudší, potěšit vás ale může celou paletu vitamínů, stejně jako pestrou škálou jiných tělu prospěšných látek, kterým jsme podrobně věnovali v článku O zdravotních benefitech jackfruitu.

3. Co je pravdy na tom, že tento tropický plod silně zapáchá?

Tohle je ta největší pomluva, co se o našem hrdinovi šíří. Má ale pochopitelné opodstatnění. Ten, kdo tady smrdí, je jeho falešný dvojník Durian. Pyšní se sice velmi podobným vzhledem, ale nemá, v porovnání s Jackem, co nabídnout. Nepatří ani do stejné rodiny, natožpak aby tušil, jak chutně může znít slovo Žakie!

Jackfruit vs durian

4. Je chuť jackfruit sama o sobě neutrální?

Ano, ale ne vždy. Týká se to jen mladých, plně nedozrálých kusů. Právě ty jsou nejvhodnější na přípravu hlavních jídel. Právě ty najdete v našich konzervách, které se ne nadarmo jmenují Mladý Jack F. a jejich neutralitu vám před přípravou zajistí důkladné umytí od limetkové šťávy, která zde slouží jako přírodní konzervant. Plody jackfruitu v plné zralosti si zase můžete vychutnat v sušené podobě jako ty nejlahodnější sladké chipsy, jaké jste kdy ochutnali.

5. Můžou se jíst také pecky?

Když na to přijde, tak ano. V našich produktech je sice nenajdete, pokud by se vám ale někdy dostal do rukou jackfruit čerstvý, rozhodně je nevyhazujte. Dají se sušit, pražit a ve větším objemu dokonce pomlít na mouku. Jejich chuť se nejvíce podobá para ořechům.

Tak jsme snad odpověděli, na všechny důležité dotazy, které se k nám kdy dostaly. Pokud vás napadnou jakékoli další, neváhejte se na nás obrátit. 

Jistě už chápete, proč jsme si za svého nejlepšího společníka vybrali právě jackfruit. Pestrost využití tohoto velikána stojí skutečně za zkoušku. Tak se dobře porozhlédněte na našem e-shopu, ať víte, do čeho jdete. Přejeme vám s Jackem dobrou chuť!

Dobrou chuť!